U V O D

 

U skladu sa rezolocijom Saveta bezbednosti 780 (1992) kojom je od svih država međunarodnih, vladinih i nevladinih organizacija, zatraženo dostavljanje podataka o teškim povredama ženevskih konvencija o ratnom i humanitarnom pravu na tlu bivše SFRJ, Savezna vlada dostavlja II izveštaj u kojem su metodološki obrađeni i sistematizovani novi podaci koji ukazuju na teška kršenja navedenih konvencija na teritoriji bivše SFRJ, do kojih se došlo nakon dostavnjanja I izveštaja

U tom smislu, ovaj izveštaj čini celinu sa prethodnim izveštajem Savezne vlade (YU/SC 780/922/DOC-1/S), upućenim Komisiji eksperata UN, čime Saveznma Republika Jugoslavija potvrđuje da je i dalje spremna na saradnju sa UN i njenim organima u cilju gonjenja i kažnjavanja ratnih zločina bez obzira na njihovu nacionalnu i versku pripadnost.

Kao i prethodni i ovaj izveštaj sačinjen je na osnovu podataka dostavljenih Saveznoj vladi od strane državnih organa, vladinih i nevladinih tela i organizacija, udruženja građana i Srpske pravoslavne crkve.

Nastojalo se da podaci u Izveštaju budu verodostojni i provereni, mada to nije uvek moguće, zbog činjenice da se na određenim teritorijama gde su zločini činjeni još uvek vodi rat, što sprečava ili otežava odgovarajuću kriminološku i patološku obradu.

Posebno naglašavamo da je u određenom broju slučajeva, u kojima je to zahtevala zaštita ličnog integriteta i bezbednosti svedoka i njihovih porodica koje se još uvek nalaze na ratom ugroženom području, izostavljeno navođenje njihovih ličnih podataka. U takvim slučajevima, naveden je centar deponovanja njihovih izjava koji raspolaže potrebnim podacima za dalje vođenje istrage krivičnog postupka.

Na traženje predsednika Komisije eksperata UN, gospodina F. Kalshhoven-a, kao dodatak prethodnom izveštaju, naknadno su dostavljene presude izrečene od strane sudova u SRJ, učiniocima teških krivičnih dela protiv čovečnosti i međunarodnog prava.

Stalna misija SRJ pri UN u Njujorku pre finaliziranja i podnošenja ovog izveštaja u tri navrata je podnela dokumenta sa izjavama i svedočenjima o nasilju nad ženama srpske nacionalnosti, koji su registrovani kao dokumenti Generalne skupštine i Saveta bezbednosti pod brojevima A/47813 i S/24991; A48/77 i S/25231; A48/74 i S/25216. Savezna vlada SRJ oštro osuđuje sve oblike nasilja nad civilnim stanovništvom, posebno ženama i smatra da u svim slučajevima počinioce treba identifikovati i učiniti odgovornim za svoja zlodela, bez obzira kojoj od strana u sukobu da pripadaju. Navedeni dokumenti sa izjavama žena, žrtava nasilja, prilošen je ovom izveštaju kao datak ( Aneks-I). Pri tome je većina navedenih svedočenja dodatno obrađena i uključena u izveštaj kao posebni, individualni slučajevi.

Tako, prilošeni dokument "Izveštaj Srpskog sabora o progonu srpskoh naroda i etničkom čišćenju Zapadne Slavonije od strane vlasti Republike Hrvatske (Anedž-II) ukazuje da je "etničko čišćenje sprovođeno već u prvim fazama oružanih sukoba u Hrvatskoj kao deo politike secesije te bivše jugoslovenske republike.

Sprovođenje etničkog čišćenja potkrepljuje i dokument "Novi zločini genocida nad Srboma u opštini Metković 1991.1992" (Anedž III) delu Republike Hrvatske gde n ije bilo ratnih dejstava, a iz koga je pritiscima, nasiljem, prisilnom mobilizacijom, otpuštanjem sa posla, uništavanjem privatne imovine, kulturnih i sakralnih objekata, lokalno srpsko stanovništvo praktično proterano. Ovaj dokument potpunije obrađuje situaciju na ovom području na koju se odnose i slučajevi VII-008, iii-002, VIII-005 i IDž-010 iz prvog Izveštaja Savezne vlade.

Tokom pripreme drugog izveštaja došlo se do novih informacija o jednom broju slučajeva već obrađenih u prethodnom izveštaju. Ovi novi podaci i saznanja su iskorišćeni i uključeni u ovaj Izveštaj, što je u svakom konkretnom slučaju naznačeno. Tako je kao Anedž IV priložen potpuniji i na osnovu pouzdanijih nalaza sastavljen dokument "Novi genocid nad Srbima u oblasti Konjica - Zločin u Bradini" koji sadrži određene ispravke i dopune novim podacima za slučajeve I-034, II-026, II-027, VI-003, VI-004 i VI-007 iz prvog izveštaja.

Na kraju ističemo, da je u završnoj fazi izrade ovog izveštaja Komisija eksperata UN u svom prvom, preliminarnom izveštaju preporučuje metodologiju za obradu podataka o teškim slučajevima kršenja ženevskih konvencija o ratnom i humanitzarnom pravu, po kojoj bi trebalo da postupaju sve dršave i drugi subjekti koji odgovaraju na Rezoluciju Saveta bezbednosti 780 (1992).

U svom budućem radu nadležni organi Savezne Republike Jugoslavije uvažiće i nastojaće da postupaju po predloženoj metodologiji.